September 29, 2015

Knight’s Cross Holders of the “Leibstandarte”

A 1942 painting of LAH members holding the Knight’s Cross of the Iron Cross First Class.




From left to right:
Gerhard Pleiss (1915-1941). Knight’s Cross of the Iron Cross on April 20, 1941. Final rank: SS-Haupsturmführer.
Kurt Meyer (1910-1961). Knight’s Cross of the Iron Cross on May 18, 1941. Final rank: SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS.
Gerhard Bremer (1917-1989). Knight’s Cross of the Iron Cross on October 30, 1942. Final rank: SS-Sturmbannführer.
Josef “Sepp” Dietrich (1892-1966). Knight’s Cross of the Iron Cross on July 4, 1940. Final rank: SS-Oberst-Gruppenführer und Panzer-Generaloberst der Waffen-SS.
Theodor “Teddy” Wisch (1907-1995). Knight’s Cross of the Iron Cross on September 15, 1941. Final rank: SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS.
Fritz Witt (1908-1944). Knight’s Cross of the Iron Cross on September 4, 1940. Final rank: SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS.
Heinrich Springer (1914-2007). Knight’s Cross of the Iron Cross on January 12, 1942. Final rank: SS-Sturmbannführer.
Otto Skorzeny (1908-1975). [Not a Knight’s Cross holder at the time] Knight’s Cross of the Iron Cross on September 13, 1943. Final rank: SS-Standartenführer.


Photo attribution
German Reich Government; Ernst Krause (SS Sturmbannführer), via Wikimedia Commons